קישורים למורים לפיסיקה:
 
   
 
 פיסיקה לכולם
 
Autodidact- שיעורים בפיסיקה
 
 
 
מקורות אנרגיה חלופיים
קורס וירטואלי הבודק את האפשרות ואת הכדאיות של השימוש במקורות אנרגיה חלופיים בישראל בשנת 2010. הבדיקה נעשית באמצעות פעילויות מתוקשבות. עוד באתר מידע על מקורות האנרגיה השונים בלוויית תמונות, הסברים, קישורים לספרות עזר ולאתרים וכן מילון מונחים.
 
Fear of Physics – Visual Physics
האם את/ה פוחד/ת מפיזיקה? ראיתם תופעה ולא הצלחתם להבין אותה? באתר זה תמצאו קישורים לאנימציות וסימולציות המסבירים תופעות רבות בפיזיקה באנגלית, בשפה ברורה ומובנת. תוכלו לבחור באנימציות את המאפיינים שלהן. לדוגמה: תוכלו לדעת באיזו מהירות ובאיזו זווית עליכם להשליך את הכדור כדי לקלוע לסל? מדוע מתרחש ליקוי חמה? מה קורה לכדור הנופל נפילה חופשית?
 
Physics Demonstrations
אתר הדגמות, סרטונים, שקופיות וסימולציות בפיסיקה של Case Western Reserve University בארה''ב. האתר עוסק בנושאים הבאים: מדידות, מכניקה, תרמודינמיקה, גלים, נוזלים, חשמל ומגנטיות, אופטיקה.
 
The Exploratorium Science Snacks
הדגמות חווייתיות בנושאים שונים במדעים. מידגם של הדגמות והמחשות חווייתיות מתוך התערוכות של האקספלורטוריום בקליפורניה, סן פרנציסקו. כל הדגמה מלווה בהסבר קצר, תמונה, רשימת חומרים, הנחיות לבניה/ הרכבה, הנחיות להדגמה ולצפייה, הסבר מדעי של התופעה.
 
Java Applets on Physics
האתר מכיל אפלטים של סימולציות ויישומים קטנים בנושאים: מכניקה, מטוטלת וגלים, אלקטרודינמיקה, אופטיקה, תרמודינמיקה, פיסיקה של האטום, פיסיקה גרעינית.
 
מעבדה וירטואלית בפיסיקה
אתר דינמי וייחודי למורי פיזיקה ולתלמידי פיזיקה. האתר כולל אוסף הדמיות JAVA בתחומי המכניקה, וייחודו בבניית המעטפת הפדגוגית (בעברית) סביב ההדמיות, באופן כזה שהלומד מתנסה וחוקר באמצעות ההדמיה וגם מקבל משוב על פעילותו.
 
Physics for all
באתר אוסף גדול מאוד של קישורים לאתרים הקשורים לתחומי הפיסיקה השונים. חלק גדול מהקישורים מוביל להדמיות בתחומים כמו: מכניקה, אופטיקה,חשמל,גלים ופיסיקה מודרנית, היכולות לשמש ככלי חיוני במהלך השעור. ההדמיות מלוות בתאור קצר ובהנחיה להפעלה ויכולות לסייע להבהרתן של נקודות שהלומד מתקשה בהבנתן.
 
NTNU Virtual Physics Laboratory
מעבדת פיזיקה וירטואלית עם יותר מ-30 סקריפטים של ג'אווה המאפשרים להריץ סימולציות בתחומי המכניקה, גלים ואור, כוחות ותנע, גלים ותנודות, תרמודינמיקה, הכוח האלקטרומגנטי, אופטיקה ועוד.
 
Doing Science
באתר הסברים וניסויים בנושאים של תנועה, כוחות, אנרגיה חשמלית, ברק ואור, המלווים באנימציות ובתמונות.
 
 

מו”ט-נט علوم وتكنولوجيا מרכז מורים ארצי למדע ולטכנולוגיה בחטיבת הביניים:

מאגר גדול של קישורים למאגרי למידה,מילונים , כתבי עת ועוד

LIFE - the science of biology
אתר עשיר ומפורט של הספר ובו כלים ואמצעים אינטראקטיביים ללימוד ביולוגיה: כולל אנימציות ומילוני מונחים. <br> <p align=left dir=ltr> Life: The Science of Biology, Seventh Edition, by William K. Purves, David Sadava Gordon H. Orians, and H. Craig Heller. </p>

USGS Learning Web
באתר אוסף של מערכי שיעור, הפעלות ופעילויות כולל בניית מודלים ואנימציותבנושאים מדעיים כגון: מדעי החיים, מדעי כדור הארץ, גיאוגרפיה, גיאולוגיה ועוד.

Answers.Com
האתר הוא אתר חופשי הנתמך חברות מסחריות, ומטרתו לתת תשובות קצרות לנושאים רבים. כל ערך נבנה על ידי כמאה מקורות כמו אנציקלופדיות, מילונים, אטלסים ועוד, הנבחרים על ידי עורכי האתר כמהימנים. למרות שהאתר הוא באנגלית, הוא נותן במהירות מידע טוב על נושאים שונים, מתאים מאוד לחט"ב,וכל ערך מכוסה מהיבטים שונים – לשוניים, מדעיים, היסטוריים ועוד. האנגלית פשוטה למדי, והאתר מצויין לאיסוף מידע ראשוני על נושאים שונים. יש גם הפניות למקורות מחוץ לאתר.

Ask a Scientist
שאלות מדעיות בתחומי מדע שונים לבקשת משתמשי האתר, עליהן עונים מדענים בהתנדבות. שמות אנשי המדע המתנדבים מופיעים באתר על פי סדר אלפביתי וניתן לצפות בפרטיו של כל אחד מהם. מידי שבוע מופיעה באתר שאלת השבוע - שאלה נבחרת לאותו שבוע והתשובה עליה. האתר פעיל משנת 1991, ובו ארכיון של כשמונה עשרה אלף שאלות ותשובות.

Ask ERIC
אוסף של מערכי שיעור, הצעות לפעילויות, דפי עבודה ומידע בנושאים רבים ומגוונים במדע: חקלאות, בעלי חיים, בוטניקה, אקולוגיה, אסטרונומיה, פיסיקה, גנטיקה, מדעי הסביבה ועוד, המסווגים לפי רמות גיל.

Ask eric
"שאל את אריק" מכיל מאגר של מאמרים, תקצירי מאמרים, מערכי שיעור ואתרים מומלצים אחרים בנושא חינוך. אפשר למצוא מידע על בעלי חיים, ביולוגיה, בוטניקה, חקלאות, כימיה, פיסיקה, מדעי כדור הארץ ועוד נושאים במדע.

ASTC- אתר של ארגון מוזיאוני המדע העולמי
ארגון מוזיאוני המדע העולמי מציג באתר שלו מרכז משאבים הכולל נושאים כמו נגישות, שוויון בין המינים, מחקרי הערכה, אך התחום הרחב ביותר עוסק בסוגיות חינוך.

Bionet
אתר שהוקם ע"י 8 מוזיאוני מדע באירופה, בתשע שפות שונות.

Brain POP ישראל
גרסה עברית של אתר לימודי אמריקאי. האתר כולל סרטונים לימודיים רבים כמו מדעים, אנגלית, מתמטיקה, תקשורת, כלכלה ומחשבים. לכל הסרטונים, שמותאמים לתוכנית הלימודים בישראל, מצורפים שאלונים, שבהם אפשר להיבחן על הידע שנרכש. בחלק מהנושאים יש גם דפי הפעלות וניסויים.

Chem 101
מאגר של 21 ניסויים העוסקים במושגי יסוד בכימיה. הניסויים ניתנים לביצוע בכיתת המעבדה. כל הניסויים כוללים הנחיות לעריכתם, שאלות, תמונות ואף אפשרות לצפות בסרטי וידאו המראים קטעים מן הניסוי.

CIESE
האתר מכיל מגוון רחב של פרויקטים בנושאים שונים במדע וטכנולוגיה: גנטיקה, איכות הסביבה, איכות המים, מזג האוויר ועוד. כל פרוייקט מלווה בהנחיות למורה, הנחיות לתלמיד, אוכלוסיית היעד, הסברים, ציוד, תמונות מהשטח, מי המשתתפים בפרויקט וכל שאר הדברים הדרושים לביצוע הפרויקט. חלק מהפרויקטים הם בנושא רב תחומי ואפשר לשלב מורים ממקצועות לימוד שונים. הפרויקטים מיועדים לכולם ואפשר להצטרף אליהם או לפחות לקחת מהם רעיונות.

Dinosaurs
באתר מידע על יותר מ-50 דינוזאורים. מידע על התקופות השונות בהן חיו הדינוזאורים ומידע על כל אחד מהדינוזאורים הכולל תאור הדינוזאור, מידותיו, מתי חי, ממה ניזון ותמונות.

Doing science
הסברים וניסויים בנושאי מדע שונים, בהם: תנועה, כוחות, אנרגיה חשמלית, ברק. החומר מלווה בתצלומי צבע ובאנימציות הממחישים את ההסברים והניסויים.

Enviropedia
אנציקלופדיה ללימוד סביבת האטמוספרה , כולל עשרות מונחים הקשורים לאקלים, מזג אוויר, איכות האוויר, שינויי אקלים, אטמוספרה, זיהום סביבתי ובעיות זיהום האטמוספרה, התחממות כדור הארץ ובעיית האוזון.

European Schoolnet
EUN הוא הארגון המפתח ומוביל את אתר School-net, השער לחינוך באירופה: רשת של 28 משרדי חינוך של מדינות אירופה (ובכללן ישראל)

Explorescience
מאגר פעילויות מולטימדיה- הדמיות וניסויים בנושאים רבים במדע: מדעי החיים, קרינה, אור וצבעים, מכונות פשוטות ועוד. בנוסף, משחקים ושעשועים בנושאים השונים.

Hunkin's Experiments
באתר תמצאו מגוון רחב של ניסויים בנושאים מדעיים: ביולוגיה, חשמל, קול, חומרים, אור, ניסויים עם בגדים, ניסויים עם ציוד משרדי ועוד. ההנחיות לניסויים באמצעות איורים.

InfoPlease
אנציקלופדית אישים המכילה ביוגרפיות של אישים בתחומים רבים ומגוונים.

ISD77 Cyber Fair
רעיונות לעריכת פרויקטים בנושאים מדעיים למשל, מים, אורך החיים של בטריה, חומרי ניקוי שונים ועוד. באתר מוסברים כל השלבים השונים לביצוע הפרוייקט כולל דוגמאות של פרויקטים שבוצעו על ידי תלמידים, טפסים לכתיבת השלבים השונים ואף הערכת הפרויקט על ידי תלמידים והמורה כולל טפסים מתאימים.

Java Applets on Physics
אתר המכיל רשימת אתרים בו אפשר לבצע ניסויים וירטואלים בנושאים מתחות הפיסיקה. למשל, ניסוי המטוטלת, מנוע חשמלי, החוק השני של ניוטון, ניסויים בגלים, ניסויים באופטיקה ועוד.

אתר נאסא לילדים מציע רשימה של פרויקטים הקשורים בנושא אסטרונומיה: כדור הארץ, רקטות ואוירונים, אסטרונאוטים והחיים בחלל ומשחקים ושעשועים בנושאים אלו.
אנגלית

 
אתר חדשות המדע של כתב העת Nature. כתבות בנושאים שבמוקד העניין. ניתן להגיע לכתבות גם בחיפוש נושאי.
אנגלית

 
אתר מוחזק על ידי הטלביזיה החינוכית בארה"ב (PBS) וחברה מסחרית (M3). באתר ניסויים פשוטים, שניתן לעשות בבית, ומאתגרים חשיבה. הניסויים מלווים באיורים ברורים, כך שגם מי שלא שולט באנגלית יכול להבין. יש גם תשובות קצרות המסבירות את העקרונות. הניסויים הם בתחומים שונים, כך שניתן למצוא ניסוי רלבנטי לנושאי הוראה רבים. מתאים גם לירידי תופעות וכדומה.
אנגלית

 
אתר המכיל מידע בנושאים מדעיים וטכנולוגיים: ביולוגיה, אנרגיה, נתונים עדכניים, הצעות לפעילויות,סימולציות. הנושאים מסווגים לפי רמות הכתות: יסודי, חטיבת ביניים, תיכון וקולג'.
אנגלית

 
אתר אוניברסיטת קולורדו העוסק בנושאים מתחום הפיסיקה: מהי פיסיקה 2000? קרני X , מיקרוגל, מסכי טלוויזיה, לייזר, מסכי מחשב, המעבדה האטומית, גלים אלקטרומגנטיים, טבלה מחזורית, יסודות אטומים, איזוטופים וקרינה, פולריזציה ועוד הרבה נושאים.
אנגלית

 
האתר מיועד למורי ולומדי פיסיקה. מוצג בו אוסף ממוין של קישורים. חלק נכבד מהקישורים מציג ניסויים וירטואליים, הדגמות, הדמיות, תמונות, סרטוטים במכניקה, אופטיקה, גלים, חשמל ופיסיקה מודרנית.
עברית

 
Planet- Science - אתר המדע של UK אתר עשיר המאורגן סביב 8 שערים וביניהם: שער למורים שער לצעירים - הדרכה לתכנון קריירה אתר להורים אתר לילדים מתחת לגיל 11 משחקים וחידונים מאגרי מידע.
אנגלית

 
האתר עוסק בנושאים מתוך הביולוגיה: מים, קרקעות, אטמוספירה / מזג האוויר. האתר מכיל הסבר תאורטי הכולל סרטוטים ותמונות, רעיונות לביצוע ניסויים, פרויקטים, כתיבת דו"חות, פרויקטים משותפים לכמה בתי ספר. באתר אפשא למצוא את פינת המורה, פינת המדען, נתונים מהשטח, תוכנית הערכה וקבוצות דיון.
אנגלית

 
מעבדה וירטואלית העוסקת בפיסיקה: מכניקה, אופטיקה, גלים ועוד. בכל אחד מהנושאים הללו תמצאו מגוון רב של הדגמות וניסויים וירטואליים. האתר כולל רשימת קישורים לאתרים נוספים המכילים הדגמות בפיסיקה.
אנגלית

 
באתר המיועד למורים אפשר למצוא רעיונות לפעילויות, לבניית מודלים, טיפים למורים, עריכת ניסויים ומערכי שיעור בנושאי מדע וטכנולוגיה: מדעי החיים, מדעי כדור בארץ, פיסיקה. למשל: ניסוי לבדיקת pH של מזונות, טבלה מחזורית ויזואלית, בניית מטוסים מנייר ועוד.
אנגלית

 
באמצעות תמונות וקטעי וידאו תבצעו ניתוח וירטואלי בצפרדע. תכירו את מבנה הצפרדע ואיבריה הפנימיים. התמונות מלוות בהסברים.
אנגלית

 
אתר המשותף של מוזיאוני המדע וIBM- האתר פעיל בשמונה שפות (כולל ערבית) ומציג מגוון פעילויות, מספר הרפתקאות ולינק לסיורים במוזיאוני מדע.
אנגלית

 
באתר סיור וירטואלי באנטארטיקה. תמצאו מידע כולל תמונות מרהיבות ל בעלי החיים, האקולוגיה, הגיאוגרפיה, הגיאולוגיה, מזג האוויר, הקרח והשלג.
אנגלית

 
האתר כולל ניסויים וירטואלייםבנושא פוטוסינתזה וגנטיקה.
אנגלית

 
מעבדה וירטואלית בה אפשר למצוא תמונות מיקרוסקופיות של תאים, חיידקים, צילומי רנטגן של חלקי שלד האדם השונים עם הסברים של כל חלק וחלק, סרטוטים המסבירים את התהליכים הכימיים היוצרים את התאים והמתבצעים בתאים, סרטוטים המסבירים נושאים בגנטיקה למשל, חוקי מנדל, ביוכימיה, רקמות, תאים ועוד.
אנגלית

 
מהו webquest? מה מטרתו? כיצד בונים? למי מיועד?. הכל על ה-webquest תמצאו באתר.האתר כולל גם רשימה ארוכה של נושאים גם במדע וטכנולוגיה על פי גילאים, כולל דוגמאות למשל: מקורות אנרגיה חלופיים, עיר בחלל, חיים במרס בשנת 2030, מכונות פשוטות, מצב הפסולת, איכות הסביבה ועוד.
אנגלית

 
ריכוז רשימת מקורות לחדשות מדע: של רשתות תקשורת ועיתונים מדעיים פופולאריים.
אנגלית

 
אתר אינטרנט בעברית הכולל מאגר מידע בנושא אנרגיה בהיבט רב תחומי. מפורטים באתר מקורות ושימושי אנרגיה. האתר כולל פורום דיונים בנושא למורים ולתלמידיהם. בהמשך, יכלול האתר פעילויות לתלמיד, מצגות ודרכי הוראה למורה ועוד.
עברית

 
אקו-לוגיקה הוא פרוייקט המתמקד במעורבות האדם בטבע ובשמירתו, המעודד פיתוח עמדות וקבלת החלטות, תוך התבססות על מחקרים שבוצעו בשטח רמת הנדיב. התלמידים מתנסים בביצוע חקר אקולוגי מעשי: חוקרים לאורך זמן מספר בתי גידול ברמת הנדיב או בקרבת בית-הספר שלהם. נתוני המחקר מצטברים באתר, מציגים השתנות לאורך זמן של משתנים שונים בשטח הנחקר, והם עשויים לתת מענה לשאלות שונות. התלמידים דנים בדילמות בקבוצות דיון, בסיוע מומחים העונים על שאלותיהם. ההשתתפות בפרוייקט מותנית בהרשמה. המפתחים: מטח, בשיתוף פעולה עם צוות החינו
עברית

 
עוסק ב: סטנדרטים להוראת הטכנולוגיה, תוכנית הכנסים, שרות לחברי הארגון, פרסומי משאבים וחומרי למידה, תערוכות, התפתחות מקצועית, מלגות, חברות, מוצרים ומעבדות להוראת הטכנולוגיה, קישורים לאתרים נוספים ועיתון הארגון Technology Teacher
אנגלית

 
 
 
 
 
 
מילוני מונחים:
 
כולל לקסיקון מדעי הטבע ולקסיקון גיאוגרפיה.
עברית

 
אתר המשרד לאיכות הסביבה. כולל הפניות לאתרי מילוני מונחים: אוצר מושגים באיכות סביבה, מגדיר איכות סביבה, מילון מונחים אטמוספריים, מילון מונחים באקולוגיה, מילון מונחים בנושא אנרגיה, מילון מונחים בנושא מים.
עברית

 
מונחון אתיקה מתוך "מאגרי מידע- שיבוט", אתר סנונית
עברית

 
עברית

 
עברית

 
חלק ביחידת לימוד בנושאי מידע ובנושאי תקשורת, פותחה על ידי ד"ר רמי אריאלי, ורדה שילה. מטמו"ן.
עברית

 
רשימת מונחים נפוצים בשימוש באוצר המלים האקולוגי ובהקשר האקולוגי
עברית

 
מילון מונחים, מתוך אתר "ביוטק, סביבת למידה מתוקשבת בביוטכנולוגיה"
עברית

 
מילון מונחים בגיאומטריה, מתוך "מתמטיקה לכיתות ז',ח',ט'" לכל המגזרים.
עברית

 
מילון מונחים בהנדסה גנטית, מתוך מאמר בכתב עת "הביוספירה", כ'ג 6-7, מרץ-אפריל 1994
עברית

 
מילון מונחים בכימיה, מתוך האתר הלימודי "כימיה ותעשייה כימית בשירות האדם".
עברית

 
מילון מונחים, מתוך קורס "התא מבנה ופעילות" של האוניברסיטה הפתוחה
עברית

 
אתר של <span dir=ltr>U.S. Geological Survey (USGS)</span>, מוסד ממשלתי אמריקאי שתפקידו לאסוף, לפקח, לנתח ולספק מידע מדעי להסבר והבנה בתחומי גיאולוגיה, גיאוגרפיה, מים, ביולוגיה, ומצב המשאבים הטבעיים. מלווה באיורים וצילומים מעניינים. כול מילון מונחים לילדים ומדריך להורים.
אנגלית

 
מילון מושגים, מתוך אתר הביואתיקה של הוועדה המייעצת לענייני ביואתיקה של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
עברית

 

 

 

בניית אתרים 2all